Георги Димитров
Добредојдовте во форумот. За поголемо уживање во дискусиите, ви препорачваме да се регистрирате. Ако сте веќе член, логирајте се.
Имајте пријатен престој!

Join the forum, it's quick and easy

Георги Димитров
Добредојдовте во форумот. За поголемо уживање во дискусиите, ви препорачваме да се регистрирате. Ако сте веќе член, логирајте се.
Имајте пријатен престој!
Георги Димитров
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Мистеријата во врска со пирамидите

+2
staska
Zombie
6 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Мистеријата во врска со пирамидите Empty Мистеријата во врска со пирамидите

Пишување by Zombie Вто Мар 24, 2009 11:33 pm

Кога се зборува за вонземјани и историја на планетава, најитересна тема ми се пирамидите во Египет. Имам читано многу за нив, и ако има некој фанатик како мене може да си позбориме...Кажете нешто интересно што сте прочитале или виделе на нет..
Општо прифатена теорија е онаа во која пирамидите се гробници на фараоните...но дали се само тоа? Некои научници веруваат дека се изградени во однос на ѕвездите, некои викаат дека се изградени со помош од вонземјани, а некои пак мислат дека се платформи за слетување на вселенски бродови (како што е кажано во филмот (Stargate)...
Zombie
Zombie
џуниор

Постови: : 23
Активност: : 42

Вратете се на почетокот Go down

Мистеријата во врска со пирамидите Empty Re: Мистеријата во врска со пирамидите

Пишување by staska Чет Мар 26, 2009 12:02 pm

а си го глеал Alien vs Predator??? имаш таму за теоријата дека вонземјани ги граделе
staska
staska
постер

Постови: : 64
Активност: : 70

Вратете се на почетокот Go down

Мистеријата во врска со пирамидите Empty Re: Мистеријата во врска со пирамидите

Пишување by TrimXt Чет Мар 26, 2009 12:06 pm

епа бравооо стаскааа!!и ти ли по филмовите ко Пеки??пер тоа немаше безе...инале Елијан вс Предатор има 3 филма...али невер мајнд дет ја мислам дека све што е напраена на земјава е наше..."они" сигурно ништо не напраиле за да ни помогнат..само може да ни помогнат за некои 100-200 или поише години да ни ги скратат маките Мистеријата во врска со пирамидите 11826
TrimXt
TrimXt
постер

Постови: : 193
Активност: : 208

http://www.basketsim.com

Вратете се на почетокот Go down

Мистеријата во врска со пирамидите Empty Re: Мистеријата во врска со пирамидите

Пишување by staska Чет Мар 26, 2009 12:23 pm

абе мене филмот ми беше тапа ама тоа беше само за пример, и што ти е тебе проблемот со тоа да даваме филмови за пример не сфаќам??? и врска неам дали некој помогнал или не само знам дека поише би сакала да си е 100% наше, зашто мислам дека е мн мн мн мн големо достигнување за човечкиот род у време кога уште имале кондоми од кравјо црево да изградат светско чудо што и денес не е можно да се изгради ако глеаме да би го имале само тоа што они го имале гив ди еџипшанс а литл кредит! Мистеријата во врска со пирамидите 80783
staska
staska
постер

Постови: : 64
Активност: : 70

Вратете се на почетокот Go down

Мистеријата во врска со пирамидите Empty Re: Мистеријата во врска со пирамидите

Пишување by TrimXt Чет Мар 26, 2009 12:28 pm

па пер филмот е само филм...нема никаква поврзаност со реалноста!тоа е сторија која треба да привлече гледаност...а иначе ти си таа ху ис нот гивинг да еџипшант а литл кредит..
TrimXt
TrimXt
постер

Постови: : 193
Активност: : 208

http://www.basketsim.com

Вратете се на почетокот Go down

Мистеријата во врска со пирамидите Empty Re: Мистеријата во врска со пирамидите

Пишување by staska Чет Мар 26, 2009 12:47 pm

е како не?па сеа реков дека деј рок зашто напраиле таква ствар језда од една страна тие чуда на себе носат крв на којзнае колку робови што дури на робовите треба да им се даде мач кредит еѓипјаните сеа цел свет ги памти а на тие што умирале за на фараонот да му биде саркофагот гуд лукинг никој не се сеќава. Мистеријата во врска со пирамидите 549515
staska
staska
постер

Постови: : 64
Активност: : 70

Вратете се на почетокот Go down

Мистеријата во врска со пирамидите Empty Re: Мистеријата во врска со пирамидите

Пишување by Daydream Believer Чет Мар 26, 2009 2:59 pm

Абе не се градени од вонземјани па и вие. Се граделе толку годиништа со огромна работна сила :] Moжно е тоа да се постигне. Паметни биле ди еџипшaнс Мистеријата во врска со пирамидите 11826
Daydream Believer
Daydream Believer
постер

Постови: : 73
Активност: : 74

Вратете се на почетокот Go down

Мистеријата во врска со пирамидите Empty Re: Мистеријата во врска со пирамидите

Пишување by staska Чет Мар 26, 2009 4:05 pm

па не реков дека се бе маца читај погоре. ја сум за варијантата дека биле паметни исто само шо не биле хумани мн мн.
staska
staska
постер

Постови: : 64
Активност: : 70

Вратете се на почетокот Go down

Мистеријата во врска со пирамидите Empty Re: Мистеријата во врска со пирамидите

Пишување by Nenad Чет Мар 26, 2009 4:11 pm

Епа се не биле хумани. Ама затоа ке останат запаметени по тоа. Мистеријата во врска со пирамидите 11826
Nenad
Nenad
форумџија

Постови: : 272
Активност: : 313

Вратете се на почетокот Go down

Мистеријата во врска со пирамидите Empty Re: Мистеријата во врска со пирамидите

Пишување by Петар Чет Мар 26, 2009 4:12 pm

и ја сум за тоа дека градени се од човечка рака според теорија дека се градени во однос на ѕвездите.. мене најмногу ми е интересна пирамидата на тутанкамон и “проклетството“ негово.. иам читано за него разни теории... а и ди еџипшанс како сама цивилизација ми се интересни.. Мистеријата во врска со пирамидите 11826
Петар
Петар
форумџија

Постови: : 257
Активност: : 287

Вратете се на почетокот Go down

Мистеријата во врска со пирамидите Empty Re: Мистеријата во врска со пирамидите

Пишување by Nenad Чет Мар 26, 2009 4:18 pm

Јас мислам дека не пости никакво проклетство или такви некој работи и дека се е измислено. Мистеријата во врска со пирамидите 11826
Nenad
Nenad
форумџија

Постови: : 272
Активност: : 313

Вратете се на почетокот Go down

Мистеријата во врска со пирамидите Empty Re: Мистеријата во врска со пирамидите

Пишување by staska Чет Мар 26, 2009 4:28 pm

Еј да за Хауард Картер и како сите членови од експедицијата умреле од необјаснива смрт??? а Пепе?
staska
staska
постер

Постови: : 64
Активност: : 70

Вратете се на почетокот Go down

Мистеријата во врска со пирамидите Empty Re: Мистеријата во врска со пирамидите

Пишување by Петар Чет Мар 26, 2009 4:50 pm

аха аха... али не е баш необјаснива смртта.. египќаните биле познати по отровните ароми кои ги ставале во пирамидите и 1000 години стоење во тој затворен простор.. па не би рекол дека баш е необјасниво.. али има луѓе кои веруваат дека неговата пирамида е ств проклетта коа му го откопале сакофагот бродот на кој бил потонал.. ај погодете као се викал.. титаник хехе иам читано во најголемите светски мистерии... Мистеријата во врска со пирамидите 11826
Петар
Петар
форумџија

Постови: : 257
Активност: : 287

Вратете се на почетокот Go down

Мистеријата во врска со пирамидите Empty Re: Мистеријата во врска со пирамидите

Пишување by Nenad Чет Мар 26, 2009 4:52 pm

Петар е во право. За секоја смрт со тоа има научно објаснување. Тие што го отвориле гробот умреле од застојан возуг. Никој не проветрал 2-3 илјади години Мистеријата во врска со пирамидите 850779
Nenad
Nenad
форумџија

Постови: : 272
Активност: : 313

Вратете се на почетокот Go down

Мистеријата во врска со пирамидите Empty Re: Мистеријата во врска со пирамидите

Пишување by Петар Чет Мар 26, 2009 4:56 pm

стоки бе па и ти.. се упувале у пирамидите ни за провев не чуле
Петар
Петар
форумџија

Постови: : 257
Активност: : 287

Вратете се на почетокот Go down

Мистеријата во врска со пирамидите Empty Re: Мистеријата во врска со пирамидите

Пишување by staska Чет Мар 26, 2009 6:12 pm

Абе не умреле одма еден умрел од маларија(комарец го каснал на местото на образот каде се верува дека тут имал бемка или нешо така), два тројца онака само си умреле без ништо и сеа се мисли дека од срцев удар умреле и за 2-3 години никој од групата не останал освен Х. Картер, првиот што ја отворил гробницата. ниеден не умрел од токсичниот воздух кога ја отвориле пирамидата, ама на вратата пишувало ко демек „смртта ќе дојде на брзи крилја за оној што ќе се осмели да го вонемири сонот на фараонот“ стаф лајк дет за да биде по спуки. Ако верува човек у случајности може да се каже дека сите тие ствари се само несреќа, ама појма неам, мене помалце ме фасцинира све тоа. Мистеријата во врска со пирамидите 408905
staska
staska
постер

Постови: : 64
Активност: : 70

Вратете се на почетокот Go down

Мистеријата во врска со пирамидите Empty Re: Мистеријата во врска со пирамидите

Пишување by TrimXt Чет Мар 26, 2009 6:46 pm

ова ти шо го кажуваш ми личи на "Фајнал дестинејшн" Мистеријата во врска со пирамидите 11826

ја мислам дека и нешо не е у шраво пошто застојан воздух не постои хехех...
само можам да прифатам дека имало токсични мириси во воздухот кои поради вакумот што го има у пирамидите токсиците неможат да се излуфтираат...
TrimXt
TrimXt
постер

Постови: : 193
Активност: : 208

http://www.basketsim.com

Вратете се на почетокот Go down

Мистеријата во врска со пирамидите Empty Re: Мистеријата во врска со пирамидите

Пишување by Петар Чет Мар 26, 2009 6:56 pm

абе ја не реков дека умреле одма.. после неколку дена сепак токсичните ствари у воздухот не биле сигурно толку јаки да убијат некој уште одма а тоа со бемката е мит според мене.. како и да е интересна работа.. Мистеријата во врска со пирамидите 11826 Мистеријата во врска со пирамидите 11826 ја сакам цела таа египетска митологија и култура само штета што на врвот на својата цивилизација ги снемало.. овој египет денес нема врска со тоа тогаш..
Петар
Петар
форумџија

Постови: : 257
Активност: : 287

Вратете се на почетокот Go down

Мистеријата во врска со пирамидите Empty Re: Мистеријата во врска со пирамидите

Пишување by staska Чет Мар 26, 2009 7:35 pm

не тоше нема врска со фајнл дестинејшн, имам прочитано поише статии за ова ама не мора тоа ништо да значи.
Сепак, коа ја ти зборам за мит мољамте не ми збори за луфтирање Мистеријата во врска со пирамидите 554282
staska
staska
постер

Постови: : 64
Активност: : 70

Вратете се на почетокот Go down

Мистеријата во врска со пирамидите Empty Re: Мистеријата во врска со пирамидите

Пишување by staska Чет Мар 26, 2009 7:37 pm

И перо и ја.. Мистеријата во врска со пирамидите 366528 .али го мрзам робовладетелскиот систем.. и многу норамлно дека е мит па и сама си кажав...ама пак е интересно.
staska
staska
постер

Постови: : 64
Активност: : 70

Вратете се на почетокот Go down

Мистеријата во врска со пирамидите Empty Re: Мистеријата во врска со пирамидите

Пишување by TrimXt Чет Мар 26, 2009 7:41 pm

добро стаске не се десило да дојде до разлика во воздушниот притисок меѓу просториите во пирамидите и надворешниот простор!ете дефиниција за луфтирање хехех
TrimXt
TrimXt
постер

Постови: : 193
Активност: : 208

http://www.basketsim.com

Вратете се на почетокот Go down

Мистеријата во врска со пирамидите Empty Re: Мистеријата во врска со пирамидите

Пишување by staska Чет Мар 26, 2009 7:46 pm

еј ме закопа сеа со речнициве нема што Мистеријата во врска со пирамидите 743627 натц другпат нема да се бунам за нашки изрази, ама не ми беше проблемот луфтирањето туку што не ми ја сфати поентата
staska
staska
постер

Постови: : 64
Активност: : 70

Вратете се на почетокот Go down

Мистеријата во врска со пирамидите Empty Re: Мистеријата во врска со пирамидите

Пишување by Daydream Believer Чет Мар 26, 2009 9:12 pm

Вака...

Прво и најосновно, Тутанкамон немал пирамида туку обична гробница која изгледа вака однадвор :
Мистеријата во врска со пирамидите Tutstomb2

и вака одвнатре:
Мистеријата во врска со пирамидите Tomb_plan_300

Сум слушнала многу приказни за откривачот и неговата експедицја, а една од нив не е спомната тука а тоа е дека кретените си играле мајтап и си ја ставале позлатената маска на Тути на глава Мистеријата во врска со пирамидите 743627 Општо познат е фактот дека еѓипјаните ги обмачкувале маските со токсични масла де за превентива од бубачки и разни штеточини а де за крадците на гробови (кои можеле да бидат и синовите или внуците на починатиот btw)
Daydream Believer
Daydream Believer
постер

Постови: : 73
Активност: : 74

Вратете се на почетокот Go down

Мистеријата во врска со пирамидите Empty Re: Мистеријата во врска со пирамидите

Пишување by staska Чет Мар 26, 2009 9:31 pm

а башка и кравјото црево си го видела ти на тути такааа???
Мистеријата во врска со пирамидите 850779 само мит чеда мои беше тоа ништо друго...ама колку ќе беше закон клетва да имало во гробницата...ништо пусти желби
staska
staska
постер

Постови: : 64
Активност: : 70

Вратете се на почетокот Go down

Мистеријата во врска со пирамидите Empty Re: Мистеријата во врска со пирамидите

Пишување by Петар Чет Мар 26, 2009 11:39 pm

пирамида, гробница сејм тинг само што пирамидава е шпицаста хахаха

иначе еве ви ексклузива Лорд Карнарвон и Хауард Картер на местото на ископувањето кај гробницата на Тутанкамон

Мистеријата во врска со пирамидите Img018
Петар
Петар
форумџија

Постови: : 257
Активност: : 287

Вратете се на почетокот Go down

Мистеријата во врска со пирамидите Empty Re: Мистеријата во врска со пирамидите

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот