Георги Димитров
Добредојдовте во форумот. За поголемо уживање во дискусиите, ви препорачваме да се регистрирате. Ако сте веќе член, логирајте се.
Имајте пријатен престој!

Join the forum, it's quick and easy

Георги Димитров
Добредојдовте во форумот. За поголемо уживање во дискусиите, ви препорачваме да се регистрирате. Ако сте веќе член, логирајте се.
Имајте пријатен престој!
Георги Димитров
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Филозофирање?? Think again!!

+4
TrimXt
Drakso
elenna_nevermind
Петар
8 posters

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Go down

Филозофирање?? Think again!! Empty Филозофирање?? Think again!!

Пишување by Петар Пет Мар 20, 2009 4:58 pm

Зашто природата неможе да создаде нешто вештачко кога таа го содала човекот а човекот ги создава вештачките нешта?????? :shock: :study:



ајдее ајдее мислователи.. :scratch: ахахахаха
Петар
Петар
форумџија

Постови: : 257
Активност: : 287

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by elenna_nevermind Пет Мар 20, 2009 5:00 pm

хаххахахахха...еееееее пепееее бее..си ми ја погодил темава..со тоше можам сеа да се распричавам тука со векови ..ахахахха..иначе оваа што ти е стаено го слушнавме у парк и знам дека се скинавме од смеење пошо типката беше гроооб шо го кажа..удрена од госод..


еве ви боље тема: ЗАШТО НЕШТО Е НЕШТО А НЕ Е НЕШТО?!!!!..ова на брат и на тамара мислам дека му се падна на тема на филозофија на факс...
ај сеа да ве видам Филозофирање?? Think again!! 719895
elenna_nevermind
elenna_nevermind
џуниор

Постови: : 42
Активност: : 45

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by Drakso Пет Мар 20, 2009 5:12 pm

епа вака во почетокот и немало вештачки нешта кога природата го создала човекот но поради тоа што човекот е мн паметно но и алчни суштества и со тоа што човекот сакал мн повеќе и сакал да живее боље живот тој почнал да ствара нови ствари. И во еден момент тој ја надвладеал природата односно наместо да живее писфли со природата во хармонија тој почнал да ја уништува во своја корист и така почнал да создава ствари ко шо тој ги нарекол вештачки и така се создава границата природно/вештачко...Филозофирање?? Think again!! 11826
Drakso
Drakso
Сафра Шеф

Постови: : 215
Активност: : 250

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by Петар Пет Мар 20, 2009 5:14 pm

Drakso напиша:епа вака во почетокот и немало вештачки нешта кога природата го создала човекот но поради тоа што човекот е мн паметно но и алчни суштества и со тоа што човекот сакал мн повеќе и сакал да живее боље живот тој почнал да ствара нови ствари. И во еден момент тој ја надвладеал природата односно наместо да живее писфли со природата во хармонија тој почнал да ја уништува во своја корист и така почнал да создава ствари ко шо тој ги нарекол вештачки и така се создава границата природно/вештачко...Филозофирање?? Think again!! 11826

фала за лекцијава од 2ро оделение малце проширена... али зошто е тоа така нигде не кажа 🐘
Петар
Петар
форумџија

Постови: : 257
Активност: : 287

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by Drakso Пет Мар 20, 2009 5:15 pm

па пер пошо се е природно ама човекот сам си ја измислил таа релација "природно вештачко"Филозофирање?? Think again!! 11826
Drakso
Drakso
Сафра Шеф

Постови: : 215
Активност: : 250

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by Петар Пет Мар 20, 2009 5:30 pm

поентата е зошто природата неможе да го создаде вештачкото..
Петар
Петар
форумџија

Постови: : 257
Активност: : 287

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by Drakso Пет Мар 20, 2009 5:34 pm

пошо човекот ја надминалФилозофирање?? Think again!! 11826 де Филозофирање?? Think again!! 11826 паметен е се развил...за да создава самФилозофирање?? Think again!! 11826
Drakso
Drakso
Сафра Шеф

Постови: : 215
Активност: : 250

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by Петар Пет Мар 20, 2009 5:43 pm

ахаа
епа ај чим стигнавме до таа точка.. прашање дали вештачките нешта/технологија ќе го надмине човекто притоа уништувајќи го..?? 😕

п.с. ас казвам да
Петар
Петар
форумџија

Постови: : 257
Активност: : 287

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by TrimXt Пет Мар 20, 2009 7:21 pm

Вештачко е све што природата неможе да создаде а е создадено од човекот...нема многу за дискутирање...
TrimXt
TrimXt
постер

Постови: : 193
Активност: : 208

http://www.basketsim.com

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by 386ka Пет Мар 20, 2009 8:51 pm

Така е токи. И уште нешто да додадам. Не ми се допаѓаат предвидувањата дека технологијата ќе го надмине човечкото... Теоретски уште знаеме многу малку за нас и начинот на работа кај нас за да бидеме во можност да го реплицираме нашето однесување кај машините. Ди енд.
386ka
386ka
Шеф

Постови: : 155
Активност: : 152

http://www.it.com.mk/forum

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by Петар Пет Мар 20, 2009 9:18 pm

малина пеер размисли малце... уште мислиш дека вештачка интелегенција е мит..!! колку само човештвото е многу понапред од колку што мислиме.. НАСА и остали такви организации ко неа и власта (ок нашава ја исклучувам.. ради тоа што е ван догаџај.. али нвм) се кријат.. сите направи кои се појавуваат сеа измислени се години уназад.. гарант!! и сигурен сум дека некој ден технологијата ќе го надмине човекот и уништи затоа што сме глупи, алчни и прости.. сакајки да владееме со поише од она што ни е дадено(земјата) ќе се уништиме.. мн убаво е претставено во терминатор 2ка мислам дека беше.. штета што глуми шварценегер и го спасува светот.. бтњ(ко што би рекле) не глеам мн филмови.. и ок многу ствари во еден пост доста е.. :study:

а да и драксо човекот не ја надминал природата.. тој само ја уништува..!!


Последната промена е направена од Петар на Пет Мар 20, 2009 9:21 pm. Мислењето е променето 1 пати
Петар
Петар
форумџија

Постови: : 257
Активност: : 287

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by 386ka Пет Мар 20, 2009 10:00 pm

Торк, ти велам, може знаеме многу работи како функционираат, но тоа е само мала фракција од работите. Не зафркавај уште сме многу примитивни во нашите знаења...
386ka
386ka
Шеф

Постови: : 155
Активност: : 152

http://www.it.com.mk/forum

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by Петар Пет Мар 20, 2009 10:02 pm

па со оглед на тоа дека користиме 10% од можностите на нашиот мозок ние сме глупа раса
Петар
Петар
форумџија

Постови: : 257
Активност: : 287

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by Daydream Believer Пет Мар 20, 2009 10:08 pm

Значи, со самиот факт дека многу работи се измислени и откриени а истите се држат во тајност од јавноста значи дека и покрај тоа што луѓето се алчни, глупави, грди (како сакаш наречи ја човечката раса ) имаат мозок во црпката и се грижат за последиците од нивните пронајдоци. Многу работи не биле пуштени во масовна продажба затоа што се мислело дека ќе имаат негативен ефект врз развојот на човештвото гледано од било кој аспект. Кога ќе дојдат до заклучок дека свеста на народот е на доволно високо ниво за да тој производ може вистински и правилно да се користи, тогаш јавноста дознава за него и тн.
Роботите и било каква друга вештачка интелегенција никогаш нема да го надминат човекот токму заради фактот дека тие се направени од човекот и истите можат да се уништат на многу лесен и едноставен начин. Тие се "вештачки"...самиот збор кажува. Луѓето не можат да изиграваат природа и да создаваат живи суштества на вештачки начин. Роботите би имале ограничен опсег на меморија, знаење и тн. Ќе се раководат според програм. Би имале одредени чувства, не би реагирале на се.
Чувствата, иновативноста, желбата за напредок, љубопитноста...тоа се оние особини кои го издигнале човекот како најмоќното живо суштество на планетава земја. Во природата ни е и тоа никој не може да ни го одземе, а сигурно не технологијата која ние самите сме си ја создале!
Daydream Believer
Daydream Believer
постер

Постови: : 73
Активност: : 74

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by Петар Пет Мар 20, 2009 10:10 pm

Daydream Believer напиша:Значи, со самиот факт дека многу работи се измислени и откриени а истите се држат во тајност од јавноста значи дека и покрај тоа што луѓето се алчни, глупави, грди (како сакаш наречи ја човечката раса ) имаат мозок во црпката и се грижат за последиците од нивните пронајдоци. Многу работи не биле пуштени во масовна продажба затоа што се мислело дека ќе имаат негативен ефект врз развојот на човештвото гледано од било кој аспект. Кога ќе дојдат до заклучок дека свеста на народот е на доволно високо ниво за да тој производ може вистински и правилно да се користи, тогаш јавноста дознава за него и тн.
Роботите и било каква друга вештачка интелегенција никогаш нема да го надминат човекот токму заради фактот дека тие се направени од човекот и истите можат да се уништат на многу лесен и едноставен начин. Тие се "вештачки"...самиот збор кажува. Луѓето не можат да изиграваат природа и да создаваат живи суштества на вештачки начин. Роботите би имале ограничен опсег на меморија, знаење и тн. Ќе се раководат според програм. Би имале одредени чувства, не би реагирале на се.
Чувствата, иновативноста, желбата за напредок, љубопитноста...тоа се оние особини кои го издигнале човекот како најмоќното живо суштество на планетава земја. Во природата ни е и тоа никој не може да ни го одземе, а сигурно не технологијата која ние самите сме си ја создале!


еј ме затна..
е сеа пак иам прашање ако човекот, ко што кажува драксо погоре ја надминал природата која го создала него, зашто вештачките ствари не го надминат човекот како негова креација...
Петар
Петар
форумџија

Постови: : 257
Активност: : 287

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by Drakso Пет Мар 20, 2009 10:12 pm

па артифишл ителеџенс не е уште толку многу развиена за да го надвладее човекот но сепак мислам дека ако се продужи вака има шанси некој ден да се доживее и тоа чудоФилозофирање?? Think again!! 11826
Drakso
Drakso
Сафра Шеф

Постови: : 215
Активност: : 250

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by Daydream Believer Пет Мар 20, 2009 10:14 pm

Петар напиша:
Daydream Believer напиша:Значи, со самиот факт дека многу работи се измислени и откриени а истите се држат во тајност од јавноста значи дека и покрај тоа што луѓето се алчни, глупави, грди (како сакаш наречи ја човечката раса ) имаат мозок во црпката и се грижат за последиците од нивните пронајдоци. Многу работи не биле пуштени во масовна продажба затоа што се мислело дека ќе имаат негативен ефект врз развојот на човештвото гледано од било кој аспект. Кога ќе дојдат до заклучок дека свеста на народот е на доволно високо ниво за да тој производ може вистински и правилно да се користи, тогаш јавноста дознава за него и тн.
Роботите и било каква друга вештачка интелегенција никогаш нема да го надминат човекот токму заради фактот дека тие се направени од човекот и истите можат да се уништат на многу лесен и едноставен начин. Тие се "вештачки"...самиот збор кажува. Луѓето не можат да изиграваат природа и да создаваат живи суштества на вештачки начин. Роботите би имале ограничен опсег на меморија, знаење и тн. Ќе се раководат според програм. Би имале одредени чувства, не би реагирале на се.
Чувствата, иновативноста, желбата за напредок, љубопитноста...тоа се оние особини кои го издигнале човекот како најмоќното живо суштество на планетава земја. Во природата ни е и тоа никој не може да ни го одземе, а сигурно не технологијата која ние самите сме си ја создале!


еј ме затна..
е сеа пак иам прашање ако човекот, ко што кажува драксо погоре ја надминал природата која го создала него, зашто вештачките ствари не го надминат човекот како негова креација...

Не реков дека човекот ја надминал природата :] Ние сме деца на природата. Ја уништуваме...пробуваме...и тоа несакајќи хаха, меѓутоа и самите гледате дека таа ни враќа и се обновува на наша сметка. Истото ова важи и за нас и нашите иновации :]
Daydream Believer
Daydream Believer
постер

Постови: : 73
Активност: : 74

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by Петар Пет Мар 20, 2009 10:17 pm

абе ни ја не викам дека човекот ја има надминато природата иам напишано претходно читаш Драксо има напишано дека ние сме над природата... али со претходниов коментар на Daydream Believer наполно се согласувам...
Петар
Петар
форумџија

Постови: : 257
Активност: : 287

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by TrimXt Саб Мар 21, 2009 3:01 pm

ја баш тврдам дека технологијата ке го надмине човекот...колоку само повеќе податоци може да чува еден хард диск отколку еден човечки мозок и секогаш му се на располагање па макар да сум ги ставил у компјутер уште пред 15 години, а човекот ке заборави нели...ова беше најбанален пример!!вчера ме зачуди таа веб страната што ти погаѓаше личност(не памтам како беше страната) нормално доколку личноста е некоја попозната низ светов...зборот ми беше дека тоа перманентно користење на податоците (памтам уште на фимот Робокап како беше Филозофирање?? Think again!! 11826 ) им дава голема предност на машините...е сега дали светов е уште до таму незнам али знам дека за 3-4 години веќе ке не помине АИ :face: :face:
TrimXt
TrimXt
постер

Постови: : 193
Активност: : 208

http://www.basketsim.com

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by Daydream Believer Саб Мар 21, 2009 3:57 pm

TrimXt напиша:ја баш тврдам дека технологијата ке го надмине човекот...колоку само повеќе податоци може да чува еден хард диск отколку еден човечки мозок и секогаш му се на располагање па макар да сум ги ставил у компјутер уште пред 15 години, а човекот ке заборави нели...ова беше најбанален пример!!вчера ме зачуди таа веб страната што ти погаѓаше личност(не памтам како беше страната) нормално доколку личноста е некоја попозната низ светов...зборот ми беше дека тоа перманентно користење на податоците (памтам уште на фимот Робокап како беше Филозофирање?? Think again!! 11826 ) им дава голема предност на машините...е сега дали светов е уште до таму незнам али знам дека за 3-4 години веќе ке не помине АИ :face: :face:

Поентата е што кога ќе дојде време на зорт, машината нема да може да најде алтернативно решение, а човекот ќе може. Затоа што машината се раководи според програм, а човекот е живо суштество. Машината никогаш нема да го има тој преживувачки инстинкт, никогаш нема да има чувства...:]
Daydream Believer
Daydream Believer
постер

Постови: : 73
Активност: : 74

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by Петар Саб Мар 21, 2009 4:15 pm

Машината со сигурност неможе да најде алтернативно решение многу јасно.. али со самото тоа што кажав дека технологијата ќе ја надмине човековата раса со тоа што ќе ја уништи, притоа уништувајќи се себеси :!:
Петар
Петар
форумџија

Постови: : 257
Активност: : 287

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by Daydream Believer Саб Мар 21, 2009 4:28 pm

Не знам дали сте го гледале 2001: Space Odyssey, ама баш пред некој месец гледав клипче со детално објаснување на значењето на филмот и на еден момент целата приказна наликува на дискусијава што ја водиме ние. Еве го клипчето http://www.kubrick2001.com/
Daydream Believer
Daydream Believer
постер

Постови: : 73
Активност: : 74

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by Петар Саб Мар 21, 2009 4:57 pm

Daydream Believer напиша:Не знам дали сте го гледале 2001: Space Odyssey, ама баш пред некој месец гледав клипче со детално објаснување на значењето на филмот и на еден момент целата приказна наликува на дискусијава што ја водиме ние. Еве го клипчето http://www.kubrick2001.com/

го имам глеано филмот со компјутеров хал одамна... така да сеќавањата ми се делумни.. иначе клипов ми се свиѓаше ептен... и потполно се согласувам со поентата.. Филозофирање?? Think again!! 11826
Петар
Петар
форумџија

Постови: : 257
Активност: : 287

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by TrimXt Саб Мар 21, 2009 5:01 pm

не бе друже грешка си...машината може дфа пресметува многу побрзо од кое било живо суштество што ид ава можност да го најде најпрецизното решение...а баш и поради тоа што машината нема чувства и не е субјективна ке решава многу полесно...веќе пробуваа во NBA со робот бидејки не е субјективен и експериментот излезе феноменален...ке се внесе во употреба од 2011 и ке видите и самите дека одлично функционира...

еве ти уште еден пример...СЕМАФОР...него ен го интересира дали тебе ти се брза или не ти се брза он си работи како што му е "наредено"...ако беше чивек наместо семафор ке имаше проаѓање преку ред како што праиме пред дискотека...
TrimXt
TrimXt
постер

Постови: : 193
Активност: : 208

http://www.basketsim.com

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by Петар Саб Мар 21, 2009 5:07 pm

чоеку не е работата дали човекот е подобар од машината.. ти само даваш примери дека машината е посовршена од човекот и со самото тоа докажуваш дека ќе не надминат.. и што ќе ние робот во кошарка жити се.. глеј го клипот на Daydream Believer и ќе видиш
Петар
Петар
форумџија

Постови: : 257
Активност: : 287

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот