Георги Димитров
Добредојдовте во форумот. За поголемо уживање во дискусиите, ви препорачваме да се регистрирате. Ако сте веќе член, логирајте се.
Имајте пријатен престој!

Join the forum, it's quick and easy

Георги Димитров
Добредојдовте во форумот. За поголемо уживање во дискусиите, ви препорачваме да се регистрирате. Ако сте веќе член, логирајте се.
Имајте пријатен престој!
Георги Димитров
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Филозофирање?? Think again!!

+4
TrimXt
Drakso
elenna_nevermind
Петар
8 posters

Страна 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Филозофирање?? Think again!! - Page 2 Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by TrimXt Саб Мар 21, 2009 5:24 pm

хахах не свати бе...па судија робот!и да тврдам дека машините ке не надминат,а клипот го гледав и мислам дека е грешка типот...машината ке не надмине ама нема да се сврти према нас пошто нема чуства!!!!хххх
TrimXt
TrimXt
постер

Постови: : 193
Активност: : 208

http://www.basketsim.com

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! - Page 2 Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by Петар Саб Мар 21, 2009 5:29 pm

а го имаш гледано филмот?? нз баш дали ќе останат безчуствителни..
а ми текна на уште еден филм.. Вештачка Интелегенција (детето сака да стане вистинско момче... чим има нешто што сака да биде има и чуства...)
Петар
Петар
форумџија

Постови: : 257
Активност: : 287

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! - Page 2 Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by TrimXt Саб Мар 21, 2009 5:51 pm

ајде гледај си ти филмови...ја реален ке си останам :)
TrimXt
TrimXt
постер

Постови: : 193
Активност: : 208

http://www.basketsim.com

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! - Page 2 Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by Петар Саб Мар 21, 2009 5:55 pm

TrimXt напиша:ајде гледај си ти филмови...ја реален ке си останам :)

па филмови се базираат на реални нешта... да не му текнело за некој за вештачка интелегенција и компјутери и роботи немало ни такви филмови да има.. и тоа се само примери што ги давам.. се што е прикажано на такви филмови можно е да се оствари ради тоа што создадено е врз основа на факти и реални нешта
Петар
Петар
форумџија

Постови: : 257
Активност: : 287

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! - Page 2 Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by Daydream Believer Саб Мар 21, 2009 5:57 pm

TrimXt напиша:хахах не свати бе...па судија робот!и да тврдам дека машините ке не надминат,а клипот го гледав и мислам дека е грешка типот...машината ке не надмине ама нема да се сврти према нас пошто нема чуства!!!!хххх

Eдно нешто што човечката раса треба да запамти е тоа што машината е само помагало кое служи да му ја олесни работата на човекот. Човекот не треба да зависи од неа. Секогаш треба да се има план B. HAL погреши...и беше исклучен на најпримитивниот начин, меѓутоа во вселената човекот -владетелот на светот е само бебе и не можеше да опстане без HAL - затоа и мисијата пропадна.

Немам ништо против да се создаваат нови машини..ама машина во кошарка или машина судија??!! Па не ми треба да гледам вештачки кошаркар. Ќе знам дека нема да има чувства и нема да игра под притисок и секогаш ќе знам дека тој ќе победи - нема неизвесност. Во неизвесноста и во човечките карактеристики е убавината на играта.
Или пак судија..понекогаш, поготово во такви некои професии, потребни се чувства, потребно е да се покаже малце хуманост. Некогаш и намерно да се погреши е вистинското нешто што треба да се направи. Емпатија, љубов, хуманост - овие работи се незаменливи.

Не знам, можеби сум фрик, но има некоја убавина во несовршеноста Филозофирање?? Think again!! - Page 2 864914
Daydream Believer
Daydream Believer
постер

Постови: : 73
Активност: : 74

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! - Page 2 Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by TrimXt Саб Мар 21, 2009 6:40 pm

зборев за судија не сте ме сватиле...иначе у право си има убавина во несовршеноста...ама совршеноста е совршеност и у некои професии треба совршеност...и топката што ке ја има на следното светско која дава сигнал кога ке влезе во гол за да се озбегнат контроверзни ситуации е само уште еден пример дека совршеноста е многу потребна на светов!
TrimXt
TrimXt
постер

Постови: : 193
Активност: : 208

http://www.basketsim.com

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! - Page 2 Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by Daydream Believer Саб Мар 21, 2009 6:55 pm

TrimXt напиша:зборев за судија не сте ме сватиле...иначе у право си има убавина во несовршеноста...ама совршеноста е совршеност и у некои професии треба совршеност...и топката што ке ја има на следното светско која дава сигнал кога ке влезе во гол за да се озбегнат контроверзни ситуации е само уште еден пример дека совршеноста е многу потребна на светов!

Tоа со топката е во ред. Така треба..Муабетот беше за позабегани идеи за примена на машини во животот на луѓето :]
Daydream Believer
Daydream Believer
постер

Постови: : 73
Активност: : 74

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! - Page 2 Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by Петар Саб Мар 21, 2009 10:41 pm

Веќе неам аргументи... се што сакав кажав. Дајте нешто контра!!
Петар
Петар
форумџија

Постови: : 257
Активност: : 287

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! - Page 2 Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by TrimXt Саб Мар 21, 2009 11:33 pm

па ти кажав ја контра...ја не верувам дека машините ке му наштетуваат на човекот...знам дека сте поттикнати од рекламана на дискавери али верувајте ми тоа е само реклама...
TrimXt
TrimXt
постер

Постови: : 193
Активност: : 208

http://www.basketsim.com

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! - Page 2 Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by Петар Нед Мар 22, 2009 3:40 am

хах каква реклама.. дискавери ретко кај мене се глеа... ахах али еве ти контра... му наштетуваат!! зависноста од машините замисли ја како зависност од цигари.. неможеш да прекинеш а сам знаеш дека ти штети... толку сме зависни од нив што дури кога ќе снема струја и 10 мин бар.. кубеме коса..!!! ќе не уништааааат!!
Петар
Петар
форумџија

Постови: : 257
Активност: : 287

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! - Page 2 Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by TrimXt Нед Мар 22, 2009 12:52 pm

што збориш бе ти?тоа дека сум зависен незначи и дека ми наштетува хахахаха...не ме смеј Пеки...
TrimXt
TrimXt
постер

Постови: : 193
Активност: : 208

http://www.basketsim.com

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! - Page 2 Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by Nenad Нед Мар 22, 2009 4:14 pm

Во право е Петар дека сме многу зависни од машини и технологија. Тоа е само поради тоа што сме научени на таков нашин на живот. Вчера 2 саата немав нет и ке полудев отидов да се карам у кабловска(зависен сум хаха) :):
Nenad
Nenad
форумџија

Постови: : 272
Активност: : 313

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! - Page 2 Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by TrimXt Нед Мар 22, 2009 4:16 pm

да бе ама дали тоа е негативно?дали интернетот е негативен?е тоа друга тема ама формално не изгледа негативен
TrimXt
TrimXt
постер

Постови: : 193
Активност: : 208

http://www.basketsim.com

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! - Page 2 Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by Drakso Нед Мар 22, 2009 5:04 pm

зависници сме од технологијата и затоа еден ден ке ја усовршиме премногу...како што кажав има доста успешни обиди за артифишл итнелеџнс Филозофирање?? Think again!! - Page 2 11826 башка не забегувајте од темата ве моламФилозофирање?? Think again!! - Page 2 11826
Drakso
Drakso
Сафра Шеф

Постови: : 215
Активност: : 250

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! - Page 2 Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by Петар Нед Мар 22, 2009 6:02 pm

TrimXt напиша:што збориш бе ти?тоа дека сум зависен незначи и дека ми наштетува хахахаха...не ме смеј Пеки...

хаха немој ти мене Пеки... секоја зависност е болест, а последен пат коа видов болеста штети!
Петар
Петар
форумџија

Постови: : 257
Активност: : 287

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! - Page 2 Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by Daydream Believer Нед Мар 22, 2009 6:30 pm

TrimXt напиша:што збориш бе ти?тоа дека сум зависен незначи и дека ми наштетува хахахаха...не ме смеј Пеки...

Дефинитивно тоа што си зависник ти наштетува. Се што е претерано, не чини.
Како и со сите други работи, интернетот си има свои добри и лоши страни.
Daydream Believer
Daydream Believer
постер

Постови: : 73
Активност: : 74

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! - Page 2 Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by TrimXt Нед Мар 22, 2009 7:11 pm

абе едно е да си зависник од дрога,друго е да си зависник од комјутер, а трето е да си зависник од грижидер хехехех иначе кога ке видиш поубаво...зависен си уствари од све што е добро!
TrimXt
TrimXt
постер

Постови: : 193
Активност: : 208

http://www.basketsim.com

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! - Page 2 Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by Петар Нед Мар 22, 2009 9:52 pm

Леле тоше не сваќаш!! СЕКОЈА ЗАВИСНОСТ Е ЛОША!! и неможе да си зависен од се а камоли од се што е добро.. зависност од компјутер е лошо и тоа за видот, грбот.. а ова Грижидер ти е ваљда Фрижидер и не сваќам како некој е зависен од фрижидерот.. додека зависноста од дрога е друга тема и за тоа не дискутирам тука..!!
Петар
Петар
форумџија

Постови: : 257
Активност: : 287

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! - Page 2 Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by TrimXt Нед Мар 22, 2009 10:00 pm

како бе секоја зависност е лоша?еве ја сум на пример зависен од кошарка...лошо ли е што секој ден идам на тренинг?да си зависен од компјутер не е штетно, штетно е да си зависен од игрици...и не е штетно да си зависен од интернет него штетно е да си зависен од месинџер...и не ме убедувај дека секоја зависност е лоша пошто не е а посебно со технологијава(што ни е тема уствари)...еве замисли(уствари има више) робот што ти чисти по дома...женати(мајкати еве) има поише слободно време да се посвети на други работи и користењето на тој робот и станува навика т.е. станува зависна од роботот пошто се навикнува да не чисти по дома..дали тоа е лошо за нејзе?дали е лошо за сите околу неа?
TrimXt
TrimXt
постер

Постови: : 193
Активност: : 208

http://www.basketsim.com

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! - Page 2 Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by Drakso Нед Мар 22, 2009 10:15 pm

абе се си има своја добра и лоша страна а за зависности не мора да значи дека секоја зависност е лоша Филозофирање?? Think again!! - Page 2 11826 е од интернет се повеќе зависници има ама сепак мислам дека у темава ептен се има забегано ОТ:S
Drakso
Drakso
Сафра Шеф

Постови: : 215
Активност: : 250

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! - Page 2 Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by Петар Нед Мар 22, 2009 10:21 pm

ај океј.. зависност од кошарка... тоа не е зависност тоа е тренинг! малце мешаш ствари ама ај.. и тоа со роботот што чисти е лошо и не сакам да ти објаснувам зошто ради тоа што малите ствари што ти го сочинуваат денот се во питање... леле тоше има еден спот не ми текнува на која песна што ептен ми се свиѓа ако го најдам ќе го постувам тука леле ме нафура.. и не ме напињај дур не го најдам спотот..! Филозофирање?? Think again!! - Page 2 920406
Петар
Петар
форумџија

Постови: : 257
Активност: : 287

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! - Page 2 Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by Daydream Believer Нед Мар 22, 2009 10:21 pm

Абе веќе кажав, се што е претерано - не чини. И не може некој да ме убедува дека тоа што седи нон стоп на компјутер е добро за него :S
Иначе да, забегавме ОТ..=/
Daydream Believer
Daydream Believer
постер

Постови: : 73
Активност: : 74

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! - Page 2 Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by Петар Нед Мар 22, 2009 10:27 pm

нз неможам да го најдам спотот али ќе ти го раскажам бар малку ќе сватиш ради тоа што темата беше сасвим трето и почнавме за зависност али еве нешто што ќе се најде меѓу тие две...

почнува спотот со човек како лежи на тросед и глеа тв.. и остатоци од храна околу него... тука некоја машина чисти друга пере алишта трета усисава... и тако даље.. значи цела куќа му е со машини што ја работат работата место него.. доаѓа машина и му носи чоколадо и на метар од него нешто и се дешава и застанува и мислам дека и паѓа чоколадово и типов нејќе да го стане да го земе туку се истегнува од креветот и неможе да го дофати чоколадото за сантиметар и паѓа од креветот... и лежи така го отвара, го јади и машините му доаѓаат околу него со зли погледи и го обиколуваат и завршува спотот.. леле само да го најдааааааааам.. уф..!! и не сум баш сигурен за се одамна го иам глеано бледо ми е сеќавањето..!
Петар
Петар
форумџија

Постови: : 257
Активност: : 287

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! - Page 2 Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by TrimXt Пон Мар 23, 2009 12:40 am

пер ја ти кажав...машината т.е. роботот со АИ нема никогаш да се свртат против човекот само заради тоа што не чуствуваат...а ти како сакаш гледај ги работите Филозофирање?? Think again!! - Page 2 475449
а за тоа за машините дека одмагаат или дека лошо влијаат на нас нема
што да дискутираме понатака пошто ти све по спотови и филмови гледаш...

пост под пост мислењата се споени*
TrimXt
TrimXt
постер

Постови: : 193
Активност: : 208

http://www.basketsim.com

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! - Page 2 Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by Петар Пон Мар 23, 2009 12:47 am

Не глеам по спотови ако не ти е тебе толку очигледно се обидувам да ти најдам примери и ко што глеам грешам со начинот на кој ти кажувам. Чувството е само мерка на човекот до кај е неговиот лимит, а со твојот став дека АИ нема чувства значи тој и нема граници со што лесно ќе може да се најде некој со програма да убива.. и не ги глеј моите постови во кои посочувам примери како извор на моите аргументи.
Петар
Петар
форумџија

Постови: : 257
Активност: : 287

Вратете се на почетокот Go down

Филозофирање?? Think again!! - Page 2 Empty Re: Филозофирање?? Think again!!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот